HOME  -|-  SCHEDULES (MEN | WOMEN)  -|-  TEAMS (MEN | WOMEN)  -|-  MONEY LIST (MEN | WOMEN)  -|-  ORDER OF MERIT (MEN | WOMEN)  -|-  NEWS  -|-  PHOTOS  -|-  LOGIN
 
 
      International Bernese Ladies Cup
    Jan 26 - 29, 2023 | Bern, Switzerland -- Purse: 18,200 CHF
 
  Home News Teams Draw PlayoffsScores Statistics Contact Admin  
 
Pool A
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Daniela Jentsch
Fuessen, GER
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Stefania Constantini
Cortina d'Ampezzo, ITA
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Nora Wuest
Wallisellen, SUI
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Beth Farmer
Stirling, SCO
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dilsat Yildiz
Erzurum, TUR
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Isabella Wrana
Sundbyberg , SWE
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Seungyoun Ha
Chuncheon, KOR
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Michele Jaeggi
Bern, SUI
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Xenia Schwaller
Zürich, SUI
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alzbeta Zelingrova
Prague, CZE
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Clancy Grandy
Vancouver, BC
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Raphaela Keiser
St. Moritz, SUI
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Corrie Huerlimann
Zug, SUI
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rebecca Morrison
Stirling, SCO
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Jan 26, 23 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Beth Farmer Dilsat Yildiz 2-7    Final (6)
2 Isabella Wrana Alzbeta Zelingrova 8-5    Final (7)
3 Michele Jaeggi Xenia Schwaller 6-4    Final (8)
Watch Live Curling! 4 Raphaela Keiser Clancy Grandy 5-4    Final (8)
Watch Live Curling! 5 Silvana Tirinzoni Stefania Constantini 6-3    Final (8)
6 Seungyoun Ha Sara Messenzehl 6-1    Final (5)
7 Rebecca Morrison Emma Barr 12-2    Final (5)
8 Corrie Huerlimann Ariane Oberson 10-5    Final (6)
Fri, Jan 27, 23 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Michele Jaeggi Sara Messenzehl 8-4    Final (7)
2 Daniela Jentsch Nora Wuest 6-5    Final (8)
3 Stefania Constantini Beth Farmer 2-3    Final (7)
Watch Live Curling! 4 Isabella Wrana Seungyoun Ha 9-4    Final (6)
Watch Live Curling! 5 Rebecca Morrison Corrie Huerlimann 5-4    Final (8)
6 Raphaela Keiser Ariane Oberson 6-5    Final (8)
7 Silvana Tirinzoni Dilsat Yildiz 3-1    Final (7)
8 Clancy Grandy Emma Barr 9-2    Final (5)
Fri, Jan 27, 23 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Raphaela Keiser Rebecca Morrison 6-1    Final (6)
2 Xenia Schwaller Sara Messenzehl 9-4    Final (8)
3 Seungyoun Ha Alzbeta Zelingrova 8-2    Final (6)
Watch Live Curling! 4 Daniela Jentsch Dilsat Yildiz 10-2    Final (5)
Watch Live Curling! 5 Isabella Wrana Michele Jaeggi 6-4    Final (8)
6 Clancy Grandy Corrie Huerlimann 8-4    Final (7)
7 Beth Farmer Nora Wuest 2-6    Final (7)
Fri, Jan 27, 23 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Corrie Huerlimann Emma Barr 7-2    Final (7)
Watch Live Curling! 4 Stefania Constantini Nora Wuest 5-4    Final (8)
Watch Live Curling! 5 Clancy Grandy Ariane Oberson 7-5    Final (7)
6 Silvana Tirinzoni Daniela Jentsch 5-4    Final (EE)
7 Isabella Wrana Sara Messenzehl 4-3    Final (EE)
8 Xenia Schwaller Alzbeta Zelingrova 9-3    Final (7)
Sat, Jan 28, 23 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Silvana Tirinzoni Nora Wuest 6-2    Final (7)
2 Clancy Grandy Rebecca Morrison 6-3    Final (5)
3 Emma Barr Ariane Oberson 7-2    Final (6)
4 Michele Jaeggi Alzbeta Zelingrova 5-4    Final (7)
5 Seungyoun Ha Xenia Schwaller 8-7    Final (EE)
6 Stefania Constantini Dilsat Yildiz 7-2    Final (6)
7 Raphaela Keiser Corrie Huerlimann 3-6    Final (8)
8 Daniela Jentsch Beth Farmer 10-2    Final (5)
Sat, Jan 28, 23 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Isabella Wrana Xenia Schwaller 11-0    Final (4)
2 Michele Jaeggi Seungyoun Ha 6-7    Final (8)
3 Alzbeta Zelingrova Sara Messenzehl 5-6    Final (EE)
Watch Live Curling! 4 Silvana Tirinzoni Beth Farmer 7-3    Final (7)
Watch Live Curling! 5 Raphaela Keiser Emma Barr 7-3    Final (6)
6 Rebecca Morrison Ariane Oberson 5-3    Final (7)
7 Stefania Constantini Daniela Jentsch 5-6    Final (8)
8 Dilsat Yildiz Nora Wuest 6-7    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

 
    SCOREBOARD
: Week 10
M: PointsBet Invitational
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
M: Invitation Valleyfield
M: Tallinn Mens International Challenger
W: PointsBet Invitational
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
W: Prague Ladies International
: HUB Insurance Alberta Curling Series U18
: Booster Juice Alberta Curling Series U18
: Hack2House Alberta Curling Series U15
D: Colorado Curling Cup
D: John Ross & Sons Mixed Doubles Spiel
Atlantic Time (AT)
 
    RECENT POSTS
Post New Thread | View Forum

 
    SCOREBOARD
: Week 10
M: PointsBet Invitational
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
M: Invitation Valleyfield
M: Tallinn Mens International Challenger
W: PointsBet Invitational
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
W: Prague Ladies International
: HUB Insurance Alberta Curling Series U18
: Booster Juice Alberta Curling Series U18
: Hack2House Alberta Curling Series U15
D: Colorado Curling Cup
D: John Ross & Sons Mixed Doubles Spiel
Atlantic Time (AT)
 
    CHAMPIONS
 
 
 
Ontario Curling Tour 2001-2018, CurlingZone, all rights reserved.