HOME  -|-  SCHEDULES (MEN | WOMEN)  -|-  TEAMS (MEN | WOMEN)  -|-  MONEY LIST (MEN | WOMEN)  -|-  ORDER OF MERIT (MEN | WOMEN)  -|-  NEWS  -|-  PHOTOS  -|-  LOGIN
 
 
      Ontario Curling Tour
    Developing Grassroots Competitive Curling
 
  2017-18 Teams List
Register Your Team for the 2017-18 Season: CLICK HERE -- It is important to register your team to guarantee your points/monies won are properly managed/tracked on the Tour system.
ALL A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Team: Wallingham 
Whitehorse CC
S:       Joe Wallingham
3:       Trygg Jensen
2:       Brayden Klassen
1:       Will Klassen
A:       
Team: Walstad 
Oppdal, NOR
S:       Steffen Walstad
3:       Markus Hoiberg
2:       Magnus Nedregotten
1:       Magnus Vagberg
A:       
Team: Walter 
Elmwood CC
S:       Brett Walter
3:       Zachary Wasylik
2:       Chase Dusessoy
1:       Liam Tod
A:       
Team: Walter 
Estevan, SK
S:       Mark Walter
3:       Garry Kreutzer
2:       Allan Walter
1:       Dave Wetsch
A:       
Team: Wang 
Changchun, CHN
S:       Zhi Yu Wang
3:       Jiafeng Tian
2:       Xiangkun Wang
1:       Ze Zhong Zhang
A:       
Team: Wasylik 
Winnipeg, MB
S:       Zachary Wasylik
3:       Graeme Bergman
2:       Colton Harris
1:       AJ Purdy
A:       
Team: Waterhouse 
Carberry CC
S:       Tyler Waterhouse
3:       Travis Waterhouse
2:       Jason Manns
1:       Jeremy Short
A:       Jefferey Steen
Team: Watson 
Ottawa, ON
S:       Stephen Watson
3:       David Coffey
2:       Derek Visuski
1:       
A:       
Team: Webb 
Peace River, AB
S:       Scott Webb
3:       Alex Wolfe
2:       Stephen Byrne
1:       Damien Gnass
A:       
Team: Weiss 
Thunder Bay, ON
S:       Gary Weiss
3:       Deron Surkan
2:       Aaron Rogalski
1:       Mark Beazley
A:       
Team: Wendling 
Wausau, WI
S:       Wesley Wendling
3:       John Wilkerson
2:       Mitchell Armstrong
1:       Jackson Armstrong
A:       Elijah Creel
Team: Westerberg 
Stockholm, SWE
S:       Anders Westerberg
3:       Peter Larsson
2:       Rickard Bergqvist
1:       Lars Ahlberg
A:       
Team: Wettig 
Brandon CC
S:       Sheldon Wettig
3:       Justin Rabe
2:       Eric Zamrykut
1:       Chris Campbell
A:       
Team: White 
Edmonton, AB
S:       Wade White
3:       Kevin Tym
2:       Dan Holowaychuk
1:       George White
A:       
Team: Whyte 
Trenton, ON
S:       Jerry Whyte
3:       Serge Francoeur
2:       Art Mason
1:       
A:       
Team: Wickman 
Winnipeg, MB
S:       Andrew Wickman
3:       Ryan Hlatkey
2:       Justin Paddock
1:       Rodney Legault
A:       
Team: Wiebe 
St. Vital CC
S:       Ryan Wiebe
3:       Graham Loewen
2:       Sean Flatt
1:       Adam Flatt
A:       
Team: Wilberg 
Madison, WI
S:       Willie Wilberg
3:       Dwayne Jacobson
2:       Ryan Kernosky
1:       Richard Maskel
A:       
Team: Williams 
Whitehorse CC
S:       Tyler Williams
3:       Kevin Yost
2:       Trent Derkatch
1:       Scott Williamson
A:       
Team: Williamson 
Regina, SK
S:       Austin Williamson
3:       Tyson Williamson
2:       Cole Macknak
1:       Riley Lloyd
A:       
Team: Willsey 
Ottawa, ON
S:       John Willsey
3:       Jordie Lyon-Hatcher
2:       Connor Lawes
1:       Brendan Acorn
A:       
Team: Wilson 
Oakville, ON
S:       Jim Wilson
3:       John Thompson
2:       Dan Leier
1:       Ross Scarrow
A:       
Team: Wimmer 
Stroud, ON
S:       Chris Wimmer
3:       Kris Bourgeois
2:       Danny Dow
1:       Jeff Gilbert
A:       
Team: Winge 
Sundbyberg, SWE
S:       Mans Winge
3:       Carl Fagerlind
2:       Love Westerberg
1:       Jonas Bergens
A:       
Team: Witherspoon 
Winnipeg, MB
S:       Joey Witherspoon
3:       Corey Chambers
2:       Taylor McIntyre
1:       Kody Janzen
A:       
Team: Wood 
Burlington, ON
S:       Edward Wood
3:       James Racz
2:       Peter Ball
1:       John Rispoli
A:       
Team: Woods 
Dows Lake, ON
S:       Billy Woods
3:       Paul Nooyen
2:       Mike Cochrane
1:       Pete Nooyen
A:       
Team: Woolston 
Kent, ENG
S:       Andrew Woolston
3:       Ben Fowler
2:       Scott Gibson
1:       Fraser Clark
A:       Jim Whittle
Team: Wrana 
Stockholm, SWE
S:       Mats Wrana
3:       Mikael Hasselborg
2:       Anders Eriksson
1:       Gerry Wahlin
A:       
Team: Wunderer 
Kitzbuhel, AUT
S:       Sebastian Wunderer
3:       Mathias Genner
2:       Martin Reichel
1:       Philipp Nothegger
A:       Markus Forejtek
Team: Wytrychowski 
Calgary, AB
S:       Jessica Wytrychowski
3:       Emily Plett
2:       Cheryl Damen
1:       Julianna Mackenzie
A:       
 
    SCOREBOARD
Eastern Time (ET)
 
    RECENT POSTS
Post New Thread | View Forum

 
 
 
Ontario Curling Tour 2001-2018, CurlingZone, all rights reserved.