Notice: Undefined variable: eventyear in /var/www/vhosts/curlingzone.com/ontariocurlingtour.com/global.php on line 34
(3: )(2: )(4: )(5: )(6: )(7: 2020) Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1 -- Ontario Curling Tour
 
HOME  -|-  SCHEDULES (MEN | WOMEN)  -|-  TEAMS (MEN | WOMEN)  -|-  MONEY LIST (MEN | WOMEN)  -|-  ORDER OF MERIT (MEN | WOMEN)  -|-  NEWS  -|-  PHOTOS  -|-  LOGIN
 
 
      Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
    Nov 5 - 10, 2019 | Pictou County, Nova Scotia -- Purse: $120,000 CDN
 
  Home News Teams Draw Tiebreakers PlayoffsScores Statistics Contact Admin  
 
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Team Roth
McFarland , USA
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Anna Hasselborg
Sundbyberg, SWE
0.750  2-0  1-1  2-0  1-0  0-0 
Tracy Fleury
East St. Paul, MB
0.750  1-1  2-0  0-0  0-0  0-0 
Satsuki Fujisawa
Kitami, JPN
0.750  3-0  0-1  1-0  1-0  1-0 
Kelsey Rocque
Edmonton, AB
0.500  0-1  2-1  1-1  0-0  0-1 
Jennifer Jones
Winnipeg, MB
0.500  2-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Robyn Silvernagle
North Battleford, SK
0.500  2-1  0-1  1-1  0-0  0-0 
Kerri Einarson
Winnipeg, MB
0.500  1-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
Rachel Homan
Ottawa, ON
0.500  0-0  2-2  1-0  0-0  0-0 
Team Scheidegger
Lethbridge, AB
0.250  1-1  0-2  1-2  0-0  0-1 
Sayaka Yoshimura
Sapporo, JPN
0.250  1-2  0-1  0-2  0-1  0-0 
Isabella Wrana
Sundbyberg, SWE
0.250  1-1  0-2  0-0  0-0  0-0 
Chelsea Carey
Calgary, AB
0.000  0-1  0-3  0-0  0-0  0-0 
Elena Stern
Oberwallis, SUI
0.000  0-0  0-4  0-2  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Nov 5, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Satsuki Fujisawa Sayaka Yoshimura 6-5    Final (EE)
D Rachel Homan Kelsey Rocque 7-6    Final (8)
Wed, Nov 6, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Tracy Fleury Isabella Wrana 6-3    Final (7)
C Anna Hasselborg Elena Stern 6-4    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jennifer Jones Kelsey Rocque 4-9    Final (7)
B Silvana Tirinzoni Robyn Silvernagle 4-2    Final (8)
Wed, Nov 6, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kerri Einarson Chelsea Carey 7-5    Final (8)
B Anna Hasselborg Team Scheidegger 4-3    Final (EE)
C Team Roth Tracy Fleury 5-2    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Jennifer Jones Satsuki Fujisawa 6-3    Final (7)
E Rachel Homan Sayaka Yoshimura 7-5    Final (8)
Thu, Nov 7, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
E Chelsea Carey Team Roth 4-7    Final (7)
Thu, Nov 7, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Robyn Silvernagle Elena Stern 6-4    Final (8)
B Sayaka Yoshimura Kelsey Rocque 5-6    Final (8)
C Kerri Einarson Tracy Fleury 2-4    Final (7)
D Silvana Tirinzoni Anna Hasselborg 8-1    Final (6)
Thu, Nov 7, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Isabella Wrana Team Roth 5-7    Final (8)
Thu, Nov 7, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
C Rachel Homan Jennifer Jones 4-10    Final (7)
D Satsuki Fujisawa Kelsey Rocque 8-6    Final (EE)
E Silvana Tirinzoni Team Scheidegger 9-1    Final (6)
Fri, Nov 8, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Kerri Einarson Team Roth 6-7    Final (8)
C Chelsea Carey Isabella Wrana 4-8    Final (7)
D Team Scheidegger Elena Stern 5-4    Final (8)
E Anna Hasselborg Robyn Silvernagle 6-5    Final (8)
Fri, Nov 8, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Rachel Homan Satsuki Fujisawa 2-7    Final (6)
E Jennifer Jones Sayaka Yoshimura 3-9    Final (7)
Fri, Nov 8, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Silvana Tirinzoni Elena Stern 7-6    Final (8)
C Team Scheidegger Robyn Silvernagle 4-5    Final (8)
D Chelsea Carey Tracy Fleury 3-5    Final (8)
E Kerri Einarson Isabella Wrana 7-4    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

 
    SCOREBOARD
: Week 18
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
M: Challenge Casino de Charlevoix
M: Ashley HomeStore Curling Classic
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
M: Black Diamond / High River Cash
W: Boundary Ford Curling Classic
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
J: EJCT Thun Junior Men
J: Lacombe U18
: Lacombe U15
W: EJCT Thun Junior Women
D: Ilderton Mixed Doubles Spiel
Eastern Time (ET)
 
    RECENT POSTS
Post New Thread | View Forum

 
    SCOREBOARD
: Week 18
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
M: Challenge Casino de Charlevoix
M: Ashley HomeStore Curling Classic
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
M: Black Diamond / High River Cash
W: Boundary Ford Curling Classic
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
J: EJCT Thun Junior Men
J: Lacombe U18
: Lacombe U15
W: EJCT Thun Junior Women
D: Ilderton Mixed Doubles Spiel
Eastern Time (ET)
 
    CHAMPIONS
 
 
 
Ontario Curling Tour 2001-2018, CurlingZone, all rights reserved.