Notice: Undefined variable: eventyear in /var/www/vhosts/curlingzone.com/ontariocurlingtour.com/global.php on line 34 (3: )(2: )(4: )(5: )(6: )(7: 2019) Womens Masters Basel -- Ontario Curling Tour
 
HOME  -|-  SCHEDULES (MEN | WOMEN)  -|-  TEAMS (MEN | WOMEN)  -|-  MONEY LIST (MEN | WOMEN)  -|-  ORDER OF MERIT (MEN | WOMEN)  -|-  NEWS  -|-  PHOTOS  -|-  LOGIN
 
 
      Womens Masters Basel
    Oct 12 - 14, 2018 | Basel, Switzerland -- Purse: 32,000 CHF
 
  Home News Teams Draw PlayoffsScores Statistics Contact Admin  
 
Pool A
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  1-0 
Irene Schori
Limmattal, SUI
0.500  1-2  1-0  1-0  1-0  0-0 
Selina Witschonke
Luzern, SUI
0.500  2-0  0-2  0-1  0-1  0-0 
Veronica Zappone
Trentino, ITA
0.500  0-0  2-2  0-0  0-0  0-0 
Li Jun Zhang
Beijing, CHN
0.000  0-2  0-2  0-1  0-0  0-1 
Pool B
Elena Stern
Oberwallis , SUI
1.000  1-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Daniela Jentsch
Fuessen, GER
0.333  0-1  1-1  1-0  0-0  0-0 
Nora Wuest
Wetzikon, SUI
0.333  0-2  1-0  1-1  0-0  0-0 
Di Zhang
Harbin, CHN
0.333  0-2  1-0  0-1  0-0  0-0 
Pool C
Binia Feltscher
Switzerland, SUI
1.000  4-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Raphaela Keiser
Flims, SUI
0.500  1-0  1-2  0-0  0-0  0-0 
Anna Kubeskova
Prague, CZE
0.500  1-1  1-1  1-1  0-1  0-0 
Aline Fellmann
Schaffhausen, SUI
0.250  0-0  1-3  1-0  0-0  1-0 
Anna Sidorova
Moscow, RUS
0.250  1-2  0-1  0-1  0-0  0-0 
Pool D
Ursi Hegner
Uzwil, SUI
0.750  1-1  2-0  1-0  0-0  1-0 
Isabella Wrana
Stockholm, SWE
0.750  3-1  0-0  1-1  0-1  0-0 
Sayaka Yoshimura
Sapporo, JPN
0.750  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Melissa Tanner
Lausanne, SUI
0.250  0-1  1-2  0-0  0-0  0-0 
Corrie Huerlimann
Luzern, SUI
0.000  0-1  0-3  0-1  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 12, 18 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Selina Witschonke Veronica Zappone 8-5    Final (7)
2 Li Jun Zhang Irene Schori 3-4    Final (EE)
4 Anna Sidorova Anna Kubeskova 3-4    Final (8)
5 Raphaela Keiser Aline Fellmann 8-2    Final (5)
Fri, Oct 12, 18 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Isabella Wrana Sayaka Yoshimura 9-2    Final (7)
2 Corrie Huerlimann Melissa Tanner 4-6    Final (8)
3 Aline Fellmann Binia Feltscher 5-8    Final (8)
4 Daniela Jentsch Nora Wuest 8-7    Final (8)
5 Irene Schori Silvana Tirinzoni 3-11    Final (5)
Fri, Oct 12, 18 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Nora Wuest Di Zhang 5-4    Final (8)
3 Anna Sidorova Raphaela Keiser 5-7    Final (8)
4 Melissa Tanner Ursi Hegner 3-6    Final (8)
5 Selina Witschonke Li Jun Zhang 7-4    Final (7)
Fri, Oct 12, 18 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Elena Stern Di Zhang 6-4    Final (8)
2 Veronica Zappone Silvana Tirinzoni 3-9    Final (7)
3 Sayaka Yoshimura Ursi Hegner 6-2    Final (7)
4 Isabella Wrana Corrie Huerlimann 7-6    Final (8)
5 Anna Kubeskova Binia Feltscher 2-9    Final (6)
Sat, Oct 13, 18 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Anna Sidorova Binia Feltscher 3-6    Final (7)
2 Anna Kubeskova Raphaela Keiser 7-3    Final (7)
3 Veronica Zappone Li Jun Zhang 8-4    Final (7)
4 Selina Witschonke Silvana Tirinzoni 5-6    Final (EE)
Sat, Oct 13, 18 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Selina Witschonke Irene Schori 2-6    Final (7)
2 Isabella Wrana Ursi Hegner 5-6    Final (EE)
3 Elena Stern Daniela Jentsch 6-3    Final (8)
4 Anna Sidorova Aline Fellmann 6-4    Final (7)
5 Sayaka Yoshimura Corrie Huerlimann 8-4    Final (7)
Sat, Oct 13, 18 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Li Jun Zhang Silvana Tirinzoni 4-9    Final (7)
3 Anna Kubeskova Aline Fellmann 6-7    Final (EE)
4 Isabella Wrana Melissa Tanner 6-3    Final (7)
5 Raphaela Keiser Binia Feltscher 5-8    Final (7)
Sat, Oct 13, 18 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Corrie Huerlimann Ursi Hegner 2-7    Final (6)
2 Daniela Jentsch Di Zhang 3-8    Final (7)
3 Sayaka Yoshimura Melissa Tanner 6-3    Final (7)
4 Veronica Zappone Irene Schori 7-4    Final (8)
5 Elena Stern Nora Wuest 10-1    Final (5)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

 
    SCOREBOARD
: Week 18
M: Boost National
W: Boost National
M: Qinghai Curling Elite
W: Qinghai Curling Elite
M: Dakota Challenger Spiel
M: Dumfries Challenger Series
M: KW Granite U18 Boys Spiel
W: Dakota Challenger Spiel
W: CurlOON Women's Cash Spiel - Midland
W: KW Granite U18 Girls Spiel
M: CurlON Men's Cash Spiel - RCMP
M: BC Mens - Kootenay Playdowns
M: BC Mens - Island Playdowns
M: BC Mens - Okanagan Playdowns
M: BC Mens - Lower Mainland Playdowns
M: BC Mens - North Playdown
M: CurlON Men's Cash Spiel - Acton
W: Alberta Scotties - Qualifier 1
W: BC Scotties Open Event #1
M: North of 60 Medical Solutions NWT Junior Championships
W: North of 60 Medical Solutions NWT Junior Championships
W: Wheelchair Curling Baltic League: Stage 3
Default (ET)
 
    RECENT POSTS
Post New Thread | View Forum

 
    SCOREBOARD
: Week 18
M: Boost National
W: Boost National
M: Qinghai Curling Elite
W: Qinghai Curling Elite
M: Dakota Challenger Spiel
M: Dumfries Challenger Series
M: KW Granite U18 Boys Spiel
W: Dakota Challenger Spiel
W: CurlOON Women's Cash Spiel - Midland
W: KW Granite U18 Girls Spiel
M: CurlON Men's Cash Spiel - RCMP
M: BC Mens - Kootenay Playdowns
M: BC Mens - Island Playdowns
M: BC Mens - Okanagan Playdowns
M: BC Mens - Lower Mainland Playdowns
M: BC Mens - North Playdown
M: CurlON Men's Cash Spiel - Acton
W: Alberta Scotties - Qualifier 1
W: BC Scotties Open Event #1
M: North of 60 Medical Solutions NWT Junior Championships
W: North of 60 Medical Solutions NWT Junior Championships
W: Wheelchair Curling Baltic League: Stage 3
Default (ET)
 
    CHAMPIONS
 
 
 
Ontario Curling Tour 2001-2018, CurlingZone, all rights reserved.